Aktualności
 

Aktualności

 

 

Anno Domini 2013

 Śladami Gotfryda de Bouillon założyciela Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie

 

 

            Chorzowskie Bractwo Rycerskie Bożogrobców działające na terenie naszego miasta Chorzowa już od 6 lat, w dniach 9. 08 do 11.08 2013 r. wzięło udział na zaproszenie organizatorów w festiwalu średniowiecznym w Bouillon w Belgii. Miejscowość jest ściśle związana z osobą Gotfryda de Bouillon jednego z przywódców pierwszej krucjaty krzyżowej do Ziemi Świętej w XI w. i założyciela  Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie, których na ziemiach polskich przyjęto nazywać bożogrobcami lub miechowitami.  Wyprawa Chorzowskiego Bractwa Rycerskiego zbiegła się z obchodami w tym roku 850 rocznicą sprowadzenia bożogrobców do Polski za sprawa Jaksy z Miechowa.  W wyprawie do Belgii wzięło udział 16 osób w tym  członkowie dwóch scholii Muzyki Dawnej  Nativitatis i św. Franciszka wchodzących w skład Chorzowskiego Bractwa Bożogrobców.         

           Na miejsce do Bouillon dotarliśmy w piątek po 17 godzinach podróży. Przywitał nas ulewny deszcz i burza co nieco utrudniło nam rozbicie obozu. Wieczorem zostaliśmy zaproszeni przez organizatorów festiwalu do zwiedzania zamku w Bouillon. Zamek z XI w. jak i jego położenie w górach Ardenach   – 300 m nad poziomem morza nad rzeką Semois w prowincji Luksemburg, robił na nas ogromne wrażenie, tym bardziej, że zwiedzanie odbywało się nocą przy płonących pochodniach, które oświetlały nam drogę do zamku i komnat, która od czasu do czasu spowita była gęstą mgłą.  Po dotarciu na wieżę górującą nad zamkiem, na której powiewała flaga biała z czerwonym  pięciokrzyżem ,schola Nativitatis odśpiewała pieśń  po łacinie, co wywarło ogromne wrażenie na uczestnikach wyjazdu jak i na organizatorach festiwalu.

 

           W sobotę o godz. 11.00 rozpoczęło się uroczyste otwarcie festiwalu.  Chorzowskie Bractwo Rycerskie Bożogrobców jako honorowi goście z Polski – „z dalekiego kraju” jak o nas mówiono – zostali serdecznie przywitani przez organizatorów festiwalu średniowiecznego i burmistrza miasta Bouillon  André Defat. Zrobiło to na nas ogromne wrażenie tym bardziej, że byliśmy jedyną taka grupą biorącą udział w uroczystym otwarciu festiwalu na zamku w Bouillon. Nie obyło się bez wymiany uścisków i prezentów. Odśpiewaliśmy uroczyście Bogurodzicę, jak na rycerzy z Polski przystało. Cała uroczystość przebiegała przy licznie zgromadzonej publiczności. Należy nadmienić, że Chorzowskie Bractwo Rycerskie Bożogrobców  jako grupa rekonstrukcji historycznej prezentowało się w swoich średniowiecznych strojach. Ubiory zarówno męskie jak i żeńskie  oraz prezentowane uzbrojenia nawiązują ściśle do tradycji  XIII wieku. Także wyposażenie obozu, który zabraliśmy do Bouillon nawiązuje do tego okresu - poczynając od namiotów, wiaty a kończąc na naczyniach i łyżkach niezbędnych do posiłku. Staramy się w ten sposób wiernie rekonstruować zwyczaje panujące wśród Rycerzy Grobu Bożego.

Podczas gdy nasze Damy z żeńskiej scholi Nativitatis  i św. Franciszka koncertowały na zamku śpiewając średniowieczne pieśni pielgrzymie i rycerskie m.in. Jacka Kowalskiego, nasi rycerze Bożego Grobu wzięli udział w rekonstrukcji bitwy o zamek, na który najechali Saraceni. W widowisku wzięły  także udział grupy rekonstrukcyjne z Francji i Belgii. Przedstawienie  zgromadziło liczna publiczność zarówno dzieci jak i osoby starsze. Chorzowskie Bractwo Rycerskie Bożogrobców przygotowało także wiele zabaw i pokazów np. fechtunku dla przybyłych turystów do Bouillon, którzy także mogli zwiedzić namiot wraz z wyposażeniem rycerstwa krucjatowego oraz posmakować miodów pszczelich i innych smakołyków z kuchni św. Hildegardy z Bingen prezentowanych na naszym stole biesiadnym. Dużym powodzeniem wśród dzieci cieszyły się przywiezione z Polski rodzynki i pestki z dyni i ziarenka słonecznika. Chorzowskie Bractwo wzięło także udział w pierwszym dniu festiwalu w paradzie grup rekonstrukcyjnych jaka przeszła przez miasto Bouillon – mieliśmy zaszczyt otwierać ta paradę. Był to fantastyczny spektakl, wypełniony różnorodnymi strojami dam i rycerzy z XIII wieku. Wieczorem zostaliśmy zaproszeni na poczęstunek na zamku, w trakcie którego nie zabrakło nowych atrakcji  m.ni. pokazów sokolników, połykaczy ognia, śpiewów zespołów muzycznych w tym naszej scholii Nativitatis i św. Franciszka. Uwieńczeniem były pokazy ogni sztucznych wystrzeliwanych z wieży zamkowej. Po powrocie do obozu przy ognisku śpiewaliśmy pieśni nie tylko średniowieczne, ale również ludowe polskie, dzięki czemu przyciągnęliśmy uwagę innych bractw rycerskich, których przedstawiciele zaczęli przybywać  do naszego obozu. Zabawa trwała do późnych godzin nocnych i pozostawiła wiele miłych wspomnień.

W niedzielę rano w  drugi dzień festiwalu pojechaliśmy na Eucharystię do Klasztoru Sióstr Trapistek  (Cysterki surowej reguły), wśród których jak się okazało była siostra pochodząca z Polski. Po Mszy św. była okazja trochę porozmawiać z siostrami o naszej działalności, które  bardzo serdecznie nas przyjęły. Siostry zapewniły nas o swojej modlitwie za nasze bractwo. Nam zaś było miło poznać siostry, które żyją w tak ścisłej i surowej regule życia zakonnego przepełnionego modlitwą i milczeniem. Dzień rozpoczynają o godz. 2.45. rano, o 3.00  odmawiają modlitwę w ciszy, w ciągu dnia modlą się i pracują. Kończą dzień o 19.45. Należy zauważyć, że w Polsce niema takiego zakonu. Po Mszy św. popołudniu schola Nativitatis  po raz ostatni koncertowała na zamku w Bouillon tym razem w sali Gotfryda de Bouillon oraz w mieście, przyciągając licznych przechodniów. Pod wieczór zostaliśmy pożegnani przez organizatorów festiwalu i rozpoczęliśmy przygotowania do powrotu do Polski. Wyprawa do Bouillon była możliwa dzięki wsparciu Urzędu Miasta Chorzów.'

                                                                                                                         oprac. mgr Kornelia Wach

 Chorzowskie Bractwo Rycerskie Bożogrobców chciało także w szczególności podziękować za pomoc i wyrozumiałość przy organizacji wyjazdu pracownikom Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki  Urzędu Miasta Chorzów, Stowarzyszeniu Miłośników Chorzowa im. Juliusza Ligonia oraz wszystkim osobom dobrej woli za pomoc i wsparcie.

dr Adam Lisek

***

Podziękowanie


Chorzowskie Bractwo Rycerskie Bożogrobców dziękuje wszystkim bractwom rycerskim, które tak licznie zaszczycili nas swoją obecnością na IV Zjazdu Rycerstwa Chrześcijańskiego w dniu 8 i 9 czerwca 2013 r. w Muzeum Górnośląskim Parku   

Etnograficznym w Chorzowie, przede wszystkim:

 

Drużynie Rycerskiej Miasta Żarki

 Braciom Dobrzyńskim z Krakowa

 Opolskiemu Bractwu Rycerskiemu  

 Załodze Grodu Raciborskiego

 Boronowickiej Chorągwi

 Bractwu Białej Bramy

 Bractwu Rycerskiemu Ziemi Ogrodzienieckiej 

 Bractwu Rycerskiemu z Rybnika

 Bractwu Rycerskiemu Rota Piesza Von Massow z Maszewa

 Bractwu Rycerskiemu Zamku Będzin

 Grupie Rekonstrukcji Historycznej Contubernium

 Kompani Najemnej Taurus z Częstochowy

 Krakowskiemu Bractwu Grodzkiemu

 Drużynie Rycerskiej Czarny Kruk z Częstochowy

 Chorągwi Piastów Śląskich

 Bractwu Rycerskiemu z Jaworzna

 Bractwu Rycerskiemu z Czerwionki

 Rycerzom z Warowni Pszczyńskiej

 Bractwu Rycerskiemu Kruk Starostwa Rabsztyńskiego

 Rycerzom Grobu Bożego z Żywca

 Bractwu Rycerskiemu Najświetszego Szturmu Jerusalem z Nowego Sącza

Drużynie Księgi i Łuku Jazwiec  i pozostałym gościom z braci rycerskiej.

W szczególności zaś: Bractwu Rycerskiemu Zamku Będzińskiego, które przygotowywało naszą drużynę do walk turniejowych, dzięki czemu zdobyliśmy Złoty Krzyż – główną nagrodę w turnieju „miecza i tarczy” w kategorii XIII w. Dzięki miłej atmosferze, profesjonalizmowi i zaangażowaniu wszystkich Bractw Rycerskich byliśmy świadkami wspaniałego widowiska, które na długo pozostanie w pamięci mieszkańców Chorzowa, którzy licznie - 10 tys. osób. przybyli na Zjazd Rycerski

Pragniemy także podziękować wszystkim przybyłym na IV Zjazd zespołom Muzyki Dawnej w szczególności zaś Zespołowi Muzyki Dawnej Roderyk, Żeńskiej Scholii Muzyki Dawnej Nativitatis, Zespołowi św. Franciszka przy Chorzowskim Bractwie Rycerskim oraz Gwardii Gryf z Wrocławia, także wszystkim rzemieślnikom, którzy przybyli na zjazd. Szczególnie podziękowania składamy wszystkim woluntariuszom ze Zespołu Szkół Gastronomiczno – Usługowych oraz rzemieślnikom zatrudnionym w tej szkole za reparację sprzętu i przygotowanie go do zjazdu.

Wyrazy wdzięczności za wsparcie organizacyjne III Zjazdu Rycerstwa Chrześcijańskiego składamy również władzom miasta Chorzów przede wszystkim Prezydentowi Miasta Chorzów Andrzejowi Kotali i wiceprezydentowi ds. społecznych Wiesławowi Ciężkowskiemu oraz wszystkim pracownikom Urzędu Miasta Chorzów za zaangażowanie i wszechstronną pomoc w organizację Zjazdu w szczególności pracownikom Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki.
Chorzowskie Bractwo Rycerskie Bożogrobców składa także podziękowanie głównemu sponsorowi pierwszej nagrody w turnieju miecza i tarczy – złotego krzyża pracowni złotniczej Jana, Dawida i Bogusławy Krzysteczko. Z wielką satysfakcją odnotowujemy także współpracę i pomoc ze strony placówek kulturalnych – Chorzowskiego Centrum Kultury, Młodzieżowego Domu Kultury na Lompy oraz ze strony szkół.

w imieniu organizatorów zjazdu
dr Adam Lisek
prior Chorzowskiego Bractwa Rycerskiego
Bożogrobców

***

IV Turniej bojowy o Złoty i Srebrny Krzyż Jerozolimski Gotfryda de Bouillon                                           pod patronatem J.E. Arcybiskup Metropolita Katowicki
Wiktor Skworc

 

W kategorii XIII wieku o Złoty Krzyż Jerozolimski

I   miejsce -     Sylwester Drozdowski – Chorzowskie Bractwo Rycerskie Bożogrobców

II  miejsce -   Rycerska Drużyna Miasta Żarki

III miejsce -   Maciej Ryszkiewicz - Drużyna Księgi i Łuku Jazwiec

W kategorii XIV-XV wieku o Srebrny Krzyż hr. Gotfryda de Bouillon

I   miejsce - Piotr Kriger - Bractwo Rycerskie Zamku Będzin

II  miejsce - Wiesław herbu Wilk - Choragiew Piastów Ślaskich

III miejsce - Mateusz Chronowski - Bractwo Rycerskie Zamku Będzin

Turniej łuczniczy o Srebrny Krzyż hr. Gotfryda de Bouillon

I   miejsce - Dariusz Sadowski "Rosomak" - Rycerska Drużyna Miasta Żarki

II  miejsce - Jan Jabłoński "Druid"

III miejsce - Rafał Witkowski - Rafał bez ziemi herbu Nowina

   


 

 

 

 
***

Prezydent Miasta Chorzów oraz Chorzowskie Bractwo Rycerskie Bożogrobców mają zaszczyt zaprosić na IV Zjazd Rycerstwa Chrześcijańskiego im. Gotfryda de Bouillon, który odbędzie się w dniach 8-9 czerwca 2013 roku w Śląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie.

Impreza jest organizowana w ramach obchodów Święta Miasta Chorzów i zostanie poprzedzona prezentacjami na ulicy Wolności bractw rycerskich m.in. Drużyny Rycerskiej Miasta Żarki, Bractwa Rycerskiego z Rybnika, Braci Dobrzyńskich Komandorii Krakowskiej,  Bractwa Rycerskiego Grodu Boronowskiego, Bractwa Białej Bramy, Kompanii Najemnej Taurus, Bractwa Rycerskiego Roty Pieszej Von Massow, Bractwa Rycerskiego Ziemi Ogrodzienieckiej, Bractwa Rycerskiego Zamku Będzińskiego oraz gospodarze Chorzowskie Bractwo Rycerskie Bożogrobców.

Tradycyjnie IV Zjazd Rycerstwa Chrześcijańskiego w Chorzowie zostanie poprzedzony nabożeństwem w kościele św. Jadwigi – z oprawą muzyczną Zespołu Muzyki Dawnej, po którym zgromadzone bractwa rycerskie przejdą główną ulicą miasta (ul. Wolności) – przed trybuną honorową nastąpi pokaz 2 min., który zostanie poprzedzony wręczeniem kluczy do bram miasta Chorzowskiemu Bractwu Rycerskiemu Bożogrobców przez prezydenta Chorzowa, Przedstawiciele bractwa przedstawią i odczytają akt nadania wioski Chorzów przez Władysława Opolskiego Bożogrobcom. Na zakończenie parady prezydent miasta wręczy klucz do jego bram przedstawicielom Chorzowskiego Bractwa Rycerskiego Bożogrobców. 


Następnie zgromadzone bractwa przejdą na ulicę Jagiellońską gdzie przy muzyce zespołu Roderyk będą prezentowały się mieszkańcom Chorzowa. Nowością będzie turniej na miecz półtoraręczny na ulicy Jagiellońskiej prowadzony przez Bractwo Zamku Będzińskiego. Oprócz tego będzie można wziąć udział w warsztatach z iluminacji, kaligrafii i tańca średniowiecznego.  W programie zjazdu organizatorzy przewidują  także średniowieczny turniej szachowy  - szachy klasyczne  dla dzieci.

W trakcie imprezy odbędzie się IV Turniej Rycerski walk na miecze jednoręczne o złoty ( w kategorii XIII wieku)  i srebrny  (w kategorii XIV w.) krzyż hr. Gotfryda de Bouillon – założyciela Zakonu Rycerskiego Bożogrobców oraz turniej łuczniczy. Dużą atrakcją imprezy będą niewątpliwie pokazy sprawności rycerzy konnych. W imprezie weźmie udział 10 koni. W trakcie IV Zjazdu Rycerskiego członkowie bractw rycerskich będą rywalizowali o punkty w lidze Bojowego Hufca Południe. Wszyscy uczestnicy Zjazdu Rycerskiego mogą zwiedzać obóz rycerski. Podobnie jak i w poprzednich latach nie zabraknie w tym roku gier i zabaw dla najmłodszych. Przygotowaliśmy wiele niespodzianek. Dla prawdziwych pasjonatów przygotowaliśmy także wykłady dotyczące tajemnic zamków jurajskich, monet średniowiecznych i symboliki krzyża w średniowieczu ze szczególnym uwzględnieniem herbu naszego miasta Chorzowa. 

Tym samym prosimy zainteresowane grupy rekonstrukcyjne o zgłoszenie swego udziału w imprezie do 30 IV 2012 r. Zgłoszenia prosimy przesyłać drogą elektroniczną.

 

         Patronat naukowy: Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział Katowice

Osoba odpowiedzialna za organizację zjazdu

dr Adam Lisek

Program Zjazdu:                                    

Sobota

7.00 - śniadanie w obozie rycerskim

9.10 - wyjazd do miasta grup rycerskich

10. 30 -  10.50 - nabożeństwo w kościele św. Jadwigi w Chorzowie – prowadzone przez ks. dziekana Eugeniusza Błaszczyka, śpiew Schola Cantorum Minorum Chosoviensis

11.00 -  12.15 - przemarsz grup rekonstrukcyjnych ulicą Wolności, który otwiera Gwardia Gryf. Przekazanie kluczy do bram miasta przez prezydenta Chorzowa Andrzeja Kotalę - Chorzowskiemu Bractwu Rycerskiemu Bożogrobców,

Bractwa Rycerskie biorący udział w IV Zjeździe Rycerstwa Chrześcijańskiego :

 • Barcia Dobrzyńscy  Kraków /XIII/                                                       
 • Bractwo Rycerskie Zamku Będzin /XIV/                               
 • Drużyna Rycerska Miasta Żarki /XIII-XIV/                               
 • Opolskie Bractwo Rycerskie/ XIV/
 • Załoga Grodu Raciborskiego /XII-XIII/                                        
 • Baranowicka Chorągiew /XIII/                                                     
 • Bractwo Białej Bramy/ XIII/XIV/                                                  
 • Bractwo Rycerskie Ziemi Ogrodzienieckiej
 • Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. XIII Pułku Ułanów Wileńskich                                     
 • Bractwo Rycerskie z Rybnika /XIV/                                  
 • Bractwo Rycerskie Rota Piesza Von Massow z Maszewa, z okolic Szczecina/XIV/                                  
 • Kompania Najemna Taurus z Częstochowy /XIV/                                                                                          
 • Stowarzyszenie Walk Rycerskich z Łodzi /XIV/                                                                                          
 • Krakowskie Bractwo Grodzkie /XV/
 • Drużyna Rycerska Czarny Kruk z Częstochowy /XIV i XV /   
 • Chorągiew Piastów Śląskich /XIV/
 • Bractwo Rycerskie z Jaworzna /XIV/
 • Bractwo Rycerskie z Czerwionki/ XIV/
 • Rycerze z Warowni Pszczyńskiej /XIV/XV/
 • Chorzowskie Bractwo Rycerskie Bożogrobców /XIII /  - gospodarze   

12.40 - 14.00 - Turniej rycerski na ulicy Jagiellońskiej, pokazy tańców średniowiecznych m.in. taniec wenecki z flagami, uzbrojenia rycerskiego oraz występy zespołów muzycznych Roderyka, scholii Nativitatis,  św. Franciszka

14.20 - 16.00 - przerwa obiadowa i odpoczynek

16.00 - 19.00 - dalszy ciąg imprezy w Górnośląskim Parku Etnograficznym. Eliminacje do turniejów „miecza i tarczy” - walki punktowe - dla bractw rekonstrukcyjnych w kategoriach XIII i XIV/ XV w. oraz do turnieju łuczniczego. Zawodnicy będą rywalizowali o złoty i srebrny krzyż hr. Gotfryda de Bouillon.

Turniejom będą towarzyszyć wykłady w kościele św. Józefa Robotnika:

dr hab. Bożena Czwojdrak /UŚl/, Tajemnice zamków jurajskich,

dr Jacek Kaniewski /UŚl/, Moneta w średniowieczu,

mgr Adam Lapski /Stowarzyszenie Miłośników Chorzowa/, Symbolika krzyża ze szczególnym uwzględnieniem herbu Chorzowa,

Po wykładach dyskusja na temat roli grup rekonstrukcyjnych w nauczaniu historii.

19.30  - kolacja

20.30  - koncert scholii św. Franciszka i Scholii Żeńskiej Muzyki Dawnej „Nativitatis dla przybyłych grup rycerskich /już bez udziału publiczności/  

 

Niedziela

Drugi dzień IV Zjazdu Rycerstwa Chrześcijańskiego

Duża polana

godz. 7.00 - śniadanie w obozie rycerskim

godz. 9.30 - Msza św. trydencka w oprawie średniowiecznej w kościółku św. Józefa Robotnika z udziałem bractw i zaproszonych gości - śpiew Schola Cantorum Minorum Chosoviensis

godz. 11.00 - uroczyste otwarcie IV Zjazdu Rycerstwa Chrześcijańskiego przez Prezydenta Miasta Chorzów Andrzeja Kotalę, prezentacja bractw na dużej polanie. Odśpiewanie Bogurodzicy i pokaz tańca z flagami - Gwardia Gryf z Wrocławia 

godz. 11.30 - pokazy artylerii średniowiecznej – Opolskie Bractwo Rycerskie.

godz. 12.00 - 13. 25 -finały IV Turnieju walki na miecze jednoręczne o złoty krzyż hr. Gotfryda de Bouillon założyciela Zakonu Rycerskiego Bożogrobców – walki punktowe w kategorii XIII wiek.

godz. 13.30 - 14.50 - pokazy rycerzy konnych - walki bezpośrednie na kopie

godz. 13.15 - 14.00 - obiad - wydawany w trakcie trwania imprezy

godz. 15.00 - 15.45 - pokazy sokolników z udziałem publiczności

godz. 15.45 - finały IV Turnieju walk na miecze jednoręczne o srebrny krzyż hr. Gotfryda de Bouillon w kategorii XIV/XV wiek.

godz. 16.50 - 17.20 - spektakl „Trzy żywioły” dla dzieci i dorosłych – wykonany przez Gwardię Gryf

godz. 17.20 - 17.45 - zabawy plebejskie z udziałem publiczności m.in. bieg dam, rzut zapałką, przeciąganie liny, „wyścig konny”

godz. 17.50 - 18:00 - uhonorowanie zwycięzców turniejów i mianowanie nowych członków Chorzowskiego Bractwa Rycerskiego Bożogrobców przez Prezydenta Chorzowa

godz.18:10 - 19:00 – inscenizacja wielkiej bitwy bractw rycerskich na dużej polanie

godz. 19:10 - 20:00 - walki bohurtowe bez ograniczeń drużyn - 3 osobowych
Zakończenie imprez na dużej polanie

Polana koło wiatraka
12.00 - 15.00 - IV Turniej łuczniczy o srebrny krzyż hr. Gotfryda de Bouillon

15:10 - 17:00 - konkurs na najlepszego łucznika dla dzieci


Scena

Występy:

godz. 12.00 - 13.00 - zespół: Liarman z Gdańska – pokazy i warsztaty tańca hiszpańskiego

godz. 13.00 - 13.20 - schola św. Franciszka -Chorzowskie Bractwo Rycerskie Bożogrobców

godz. 13.30 – 13.50 - Zespół Roderyk z Wrocławia

godz. 14.00 - 14. 20 - Teatrzyk dla dzieci widowisko pt. W średniowiecznym warsztacie rzeźbiarskim, I cz.

godz. 14.20 - 14.30 - rozdanie nagród dla dzieci biorących udział w konkursie

Dzieje Chorzowa w średniowieczu” - organizowanym w maju dla przedszkolaków na terenie miasta oraz w konkursie fotograficznypt. Elementy zabytków sakralnych na fasadach chorzowskich kamienic oraz krzyże przydrożne i kapliczki.

godz. 14.30 - 15.00 - Schola Muzyki Dawnej Nativitatis

godz. 15.10 - 15.30 - Teatrzyk dla dzieciwidowiskopt. W średniowiecznym warsztacie rzeźbiarskim, II cz.

godz. 15.30 - 15.40 - rozdanie nagród za konkursy na małej polanie

godz. 15.50 - 16.15 - Zespół Roderyk z Wrocławia

godz.16. 20 - 16.30 - pokaz mody średniowiecznej

godz.16.30 - 17.30 - pokaz tańców średniowiecznych z warsztatami dla publiczności

W przerwach między występami odbędzie się konkurs wiedzy o Chorzowie dla dzieci i dorosłych

Mała polana

godz. 12.00 - 17.00 - konkurs i zabawy plebejskie dla dzieci i dorosłych m.in.:

- szachy średniowieczne klasyczne - finały konkursu

- nauka pisania piórem gęsim

- malowanie herbu miasta Chorzowa, dam dworu i rycerzy węglem drzewnym

- tor przeszkód dla giermka

- warsztaty iluminatorskie

- przeciąganie liny

- rzut włócznią do celu

- Akademia Kangura -nauka chodzenia na szczudłach dla dzieci i młodzieży

- warsztaty z malowania ikon dla dzieci i dorosłych

- medycyna średniowieczna

- historyczne  gry planszowe

Organizatorzy zastrzegają sobie jeszcze prawo zmiany programu, o czym zostaną Państwo poinformowani

 

 

***

Ten zaś, kto się łączy z Panem

 Jest w Nim jednym duchem

(1 Kor 6,17)

Jezus przez swoje zmartwychwstanie dał nam nadzieję.

Niech Zmartwychwstanie Pańskie, które niesie odrodzenie

duchowe napełni wszystkich naszych przyjaciół i mieszkańców

 Chorzowa spokojem, wiarą i miłością.

Niech światłość jego słów da siłę pokonać trudności życia codziennego                               

i pozwoli z ufnością patrzeć

w przyszłość

Radosnych Świąt życzy

 Chorzowskie Bractw Rycerskie Bożogrobców

 

Czcigodne Damy i Rycerze

 

Zarząd Chorzowskiego Bractwa Rycerskiego Bożogrobców w Chorzowie

zaprasza Członków i Sympatyków Bractwa na

Drogę Krzyżową, która odbędzie się w dniu 27 marca 2013 r. w środę o godz. 18.50

zbiórka w siedzibie bractwa godz. 17.00. Droga Krzyżowa rozpocznie się od Kościoła

św. Wawrzyńca w Chorzowie a zakończy się w Górnośląskim Parku Etnograficznym.

Prowadzić ją będzie ks. dziekan Eugeniusz Błaszczyk

 

***

 

 

 

 

 

Podziękowanie

Chorzowskie Bractwo Rycerskie Bożogrobców dziękuje wszystkim bractwom rycerskim, które tak licznie zaszczycili nas swoją obecnością na IV Zjazdu Rycerstwa Chrześcijańskiego w dniu 8 i 9 czerwca 2013 r. w Muzeum Górnośląskim Parku   

Etnograficznym w Chorzowie, przede wszystkim:

 

 Drużynie Rycerskiej Miasta Żarki

 Braciom Dobrzyńskim z Krakowa                                 

 Opolskiemu Bractwu Rycerskiemu  

 Załodze Grodu Raciborskiego                   

 Boronowickiej Chorągi                                          

 Bractwu Białej Bramy                                        

 Bractwu Rycerskiemu Ziemi Ogrodzienieckiej 

 Bractwu Rycerskiemu z Rybnika                                      

 Bractwu Rycerskiemu Rota Piesza Von Massow z Maszewa                                                                                                               

 Bractwu Rycerskiemu Zamku Będzin

 Grupie Rekonstrukcji Historycznej Contubernium

 Kompani Najemnej Taurus z Częstochowy

 Krakowskiemu Bractwu Grodzkiemu

 Drużynie Rycerskiej Czarny Kruk z Częstochowy

 Chorągwi Piastów Śląskich                                        

 Bractwu Rycerskiemu z Jaworzna

 Bractwu Rycerskiemu z Czerwionki                               

 Rycerzom z Warowni Pszczyńskiej                        

 Bractwu Rycerskiemu Kruk Starostwa Rabsztyńskiego

 Rycerzom Grobu Bożego z Żywca

 Bractwu Rycerskiemu Najświetszego Szturmu Jerusalem z Nowego Sącza

 Drużynie Księgi i Łuku Jazwiec  i pozostałym gościom z braci rycerskiej.

     

W szczególności zaś: Bractwu Rycerskiemu Zamku Będzińskiego, które przygotowywało naszą drużynę do walk turniejowych, dzięki czemu zdobyliśmy Złoty Krzyż – główną nagrodę w turnieju „miecza i tarczy” w kategorii XIII w. Dzięki miłej atmosferze, profesjonalizmowi i zaangażowaniu wszystkich Bractw Rycerskich byliśmy świadkami wspaniałego widowiska, które na długo pozostanie w pamięci mieszkańców Chorzowa, którzy licznie - 10 tys. osób. przybyli na Zjazd Rycerski

Pragniemy także podziękować wszystkim przybyłym na IV Zjazd zespołom Muzyki Dawnej w szczególności zaś Zespołowi Muzyki Dawnej Roderyk, Żeńskiej Scholii Muzyki Dawnej Nativitatis, Zespołowi św. Franciszka przy Chorzowskim Bractwie Rycerskim oraz Gwardii Gryf z Wrocławia, także wszystkim rzemieślnikom, którzy przybyli na zjazd. Szczególnie podziękowania składamy wszystkim woluntariuszom ze Zespołu Szkół Gastronomiczno – Usługowych oraz rzemieślnikom zatrudnionym w tej szkole za reparację sprzętu i przygotowanie go do zjazdu.

Wyrazy wdzięczności za wsparcie organizacyjne III Zjazdu Rycerstwa Chrześcijańskiego składamy również władzom miasta Chorzów przede wszystkim Prezydentowi Miasta Chorzów Andrzejowi Kotali i wiceprezydentowi ds. społecznych Wiesławowi Ciężkowskiemu oraz wszystkim pracownikom Urzędu Miasta Chorzów za zaangażowanie i wszechstronną pomoc w organizację Zjazdu w szczególności pracownikom Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki.
Chorzowskie Bractwo Rycerskie Bożogrobców składa także podziękowanie głównemu sponsorowi pierwszej nagrody w turnieju miecza i tarczy – złotego krzyża pracowni złotniczej Jana, Dawida i Bogusławy Krzysteczko. Z wielką satysfakcją odnotowujemy także współpracę i pomoc ze strony placówek kulturalnych – Chorzowskiego Centrum Kultury, Młodzieżowego Domu Kultury na Lompy oraz ze strony szkół.

 

w imieniu organizatorów zjazdu
dr Adam Lisek
prior Chorzowskiego Bractwa Rycerskiego
Bożogrobców

 

IV Turniej bojowy o Złoty i Srebrny Krzyż Jerozolimski Gotfryda de Bouillon                                           pod patronatem J.E. Arcybiskup Metropolita Katowicki
Wiktor Skworc

 

 

 

 

W kategorii XIII wieku o Złoty Krzyż Jerozolimski

I   miejsce -     Sylwester Drozdowski – Chorzowskie Bractwo Rycerskie Bożogrobców

II  miejsce -   Rycerska Drużyna Miasta Żarki

III miejsce -   Maciej Ryszkiewicz - Drużyna Księgi i Łuku Jazwiec

 

W kategorii XIV-XV wieku o Srebrny Krzyż hr. Gotfryda de Bouillon

 

I   miejsce - Piotr Kriger - Bractwo Rycerskie Zamku Będzin

 

II  miejsce - Wiesław herbu Wilk - Choragiew Piastów Ślaskich

 

III miejsce - Mateusz Chronowski - Bractwo Rycerskie Zamku Będzin

 

Turniej łuczniczy o Srebrny Krzyż hr. Gotfryda de Bouillon

 

I   miejsce - Dariusz Sadowski "Rosomak" - Rycerska Drużyna Miasta Żarki

 

II  miejsce - Jan Jabłoński "Druid"

 

III miejsce - Rafał Witkowski - Rafał bez ziemi herbu Nowina

 
2012 © Chorzowskie Bractwo Rycerskie Bożogrobców